Iskolaérett-e a gyerekem? 10 tény, amely segíthet!
Iskolaérettség. Egy fogalom. De vajon mit takar? Hány éves gyerek mehet iskolába szeptemberben? Egyáltalán menjen-e iskolába, ha már annyi idős, amennyi. Kérdések, válaszok, hogy mi szülők is tisztában legyünk a jogainkkal.
Törvényesen
A törvény előírja, hogy az a gyerek, aki az adott évben augusztus 31-ig betölti a 6. életévét, tanköteles korba lép. De ez sem „kötelező”, mert a döntést mindig a szülő hozza meg, persze az óvodavezető engedélyével együtt, illetve szakértő mondja meg, hogy maradhat –e még az óvodában. Gyakorlatból tudom, hogy ez így van, az én gyerekeim is mind elmúltak 7 évesek, mire iskolába mentek. S egyáltalán nem bántam meg! Persze a januárban születettekkel már koránt sem ilyen könnyű a helyzet, hiszen 6 és fél évesen valószínűleg simán el tud menni iskolába! Ami viszont fontos, hogy mindig mi döntsük el, hogy mi a legjobb a gyerekünknek, hiszen mi ismerjük a legjobban őket.
Iskolaérettség kritériumai, amire mindenképp oda kell figyelned, ha bármi kétséged van, vagy egyszerűen szeretnéd tudni, hogy menjen- e gyermeked iskolába.
- Testi fejlettség: 6 évesen legalább 120-130 cm magas legyen, 20-22 kg. átlagban. Persze eltérés lehet.
- Fogváltás történt-e? Ez sem fontos, de jó, ha egybeesik az iskolakezdéssel.
- Tud-e cipőfűzőt kötni? Ez persze részben gyakorlás kérdése, de jó ha tudnak.
- Az, hogy melyik a jobb vagy a bal oldala – sokszor felmerül kérdésként, hogy ezt jó-e ha tudják. Szerintem nem, sokszor még negyedikeseknek is komoly gondot ennek a kérdésnek az eldöntése.
- Fontos kérdés, hogy várja-e az iskolát? Vágyik-e arra, hogy tovább lépjen az óvodából? Persze sokszor ez sem mérvadó – csak zárójelben jegyzem meg, hogy az én lányom, már 2 hónapja iskolába járt, s még mindig arról álmodozott, hogy milyen jó volt óvodába járni.
- Fontos, hogy bízzunk rá feladatokat, s azokat biztonsággal végezze el.
- Könnyedén kapcsolatot teremt társaival. Jó, ha a felnőttekkel is képes kapcsolatot fenntartani, kialakítani.
- Az iskolába induló gyerek rendszeresen fest, színez, rajzol, gyurmázik. Sőt ez a tevékenység hosszasan le is köti őket.
- Könnyedén megtanulja az óvodában a verseket, mondókákat.
- Ügyesen kifejezi magát, elmesél történeteket.
Persze ezek a pontok irányelvek, nem mindig igazak, csak jó, ha odafigyelünk ezekre. S azt sefelejtsük el, hogy mindig kérjük ki a szakember tanácsát, ha bármi kételyünk is lenne.
AK